Zanieczyszczenia instalacji centralnego ogrzewania, a filtry siatkowe.

2021-03-25 | Filtroodmulniki

Na specjalistycznych forach internetowych dotyczących ogrzewnictwa, wiele osób pyta o sposoby zabezpieczenia kotłów, pomp i wymienników pracujących w instalacjach centralnego ogrzewania.
Zwykle projekt układu C.O. zakłada instalację prostego filtra siatkowego, który przez 2-3 sezony grzewcze pewnie się sprawdzi. Jeżeli przed uruchomieniem nowego układu grzewczego, nie dokonano jego dokładnego płukania, to nawet w nowych instalacjach mogą pojawić się różne frakcje mogące doprowadzić do uszkodzenia urządzeń pracujących w układzie. Sytuacja robi się bardziej skomplikowana, przy remontach węzłów cieplnych i starszych kotłowni. Stare urządzenia zastępujemy nowymi, a po uruchomieniu okazuje się, że coś nie działa poprawnie.
Z takim problemem zwrócił się do nas użytkownik nowo wyremontowanego węzła, zlokalizowanego przy ul. Kaszubskiej we Wrocławiu. Problem polegał na generowaniu przez pompę różnych błędów, a następnie przejściem w stan awarii i wyłączeniem węzła. Od początku podejrzewaliśmy, że to może być efekt zapychania się wirnika pompy zanieczyszczeniami pochodzącymi z dosyć wiekowej instalacji. Zaproponowaliśmy zamianę filtra skośnego na filtroodmulnik produkcji TERMEN, który rozwiązał problem.

Poniżej prezentujemy efekt zastosowania filtroodmulnika, pracującego od lutego 2020 roku do stycznia 2021.

Omawiany filtroodmulnik typu TeFO to wersja bez stosu magnetycznego, a mimo to zatrzymana została znaczna ilość zanieczyszczeń.

© 2025 Termen – Wszelkie prawa zastrzeżone | 🥮 Wykorzystanie plików cookie.